Zanim pojawił się URSUS 360.

ursus 360 części zamienne

Zanim Zakłady Produkcyjne Ursus wypuściły swój najpopularniejszy model traktora Ursus 360, przedsiębiorstwo przeszło wiele zmian, zarówno produkcyjnych jak także terytorialnych i osobowych. W 1930 roku, czyli blisko 40 lat od powstania Zakłady „Ursus” zostały przejęte przez Bank Gospodarstwa Krajowego i włączone do struktur Państwowych Zakładów Inżynierii, gdzie wytwórstwo nakierowane było na potrzeby wojska. „Ursus” stanowił ważny element gospodarki kraju o czym świadczyć może wizyta prezydenta Ignacego Mościckiego. Przeprowadził od przegląd czołgów, ciągników opancerzonych, wozów strażackich produkowanych. między innymi, w tamtym czasie w przedsiębiorstwie.

 

Zakład z czasem rozrastał się i pojawiały się filie w różnych lokalizacjach, które specjalizowały się w produkcji różnych maszyn oraz wytwarzały części zamienne.

W czasie wojny, w latach 1939- 1945 w czechowickich oddziałach, Niemcy zorganizowali zakłady do produkcji i remontu pomp lotniczych a także, przede wszystkim, czołgów. Okupanci w 1944 roku pozbawili fabrykę całego wyposażenia wywożąc je do Kaczanowa, Wrocławia i Oławy by następnie zaminować cały teren. Dopiero w 1945 roku dawni pracownicy mieli szanse zabezpieczyć resztki ocalałego zakładu oraz, dzięki pomocy inż. Krasińskiego, odzyskać blisko 80% przedwojennego wyposażenia.

Sprawdź także: Opony do ciągników Ursus

Od lat 60tych aż do 90tych w Polsce obserwowano intensywny rozwój myśli technicznej. Odzwierciedlały to konstrukcje ciągników rolniczych, które szybko stały się rozpoznawalne na całym świecie, jako wytrzymałe, dobre jakościowo i bardzo mocne ciągniki jak właśnie model Ursus 360.