Jak wykonuje się wylewki – opowiada ekspert z Wrocławia

wylewki

Na najczęstsze pytania związane z wykonywaniem wylewek odpowie dziś ekspert z Wrocławia. Zapraszamy do lektury.

Czy wylewka jest potrzebna?

Zdecydowanie, od wylewki zależy bardzo wiele – przede wszystkim wygląd, wytrzymałość i jakość posadzki. Pamiętajmy, że wylewka to także warstwa, która pokrywa wszystko, co umieszczamy w podłodze, czyli przewody rozmaitych instalacji – wodnej czy kanalizacyjnej. Odpowiednio zrobiona wylewka nie będzie pękać nawet pod wpływem bardzo dużych ciężarów.

Która wylewka jest lepsza – cementowa czy anhydrytowa?

Na to pytanie nie da się udzielić jednoznacznej, każde z rozwiązań ma swoje plusy. Wiele zależy także od tego, w jakim budynku ma być wykonana wylewka. Te dwa typy wylewek różnią się przede wszystkim konsystencją – cementowa jest półsucha i układana jest mechanicznie lub ręcznie. Z kolei anhydrytowa jest płynna i samopoziomująca. Pamiętajmy, że anhydrytu – ze względu na jego higroskopijność – możemy użyć tylko w pomieszczeniach zamkniętych. We Wrocławiu klienci decydują się na i pierwsze i drugie rozwiązanie. Ogólnie można powiedzieć, że anhydryt wybierany jest przez klientów, którym bardziej zależy na wytrzymałości oraz tym, którzy chcą wylewkę na dużych powierzchniach.

Jakie materiały stosuje się do izolowania podkładu?

Do tego celu najczęściej służy folia polietylenowa lub papa zgrzewna. Coraz częściej na budowach spotyka się także izolację termiczną i akustyczną, którą wykonuje się oczywiście za pomocą styropianu lub specjalnej wełny mineralnej. Izolacja termiczna przydaje się przede wszystkim w nieogrzewanych pomieszczeniach. Z kolei akustyczną wykonuje się na stropach cienkowarstwowych.

Jak wygląda wykonanie wylewki?

Przede wszystkim otoczenie musi być odpowiednio przygotowane. Powierzchnia musi być sucha oraz, rzecz jasna, czysta. Warto pamiętać, że muszą panować także korzystne warunki cieplne – temperatura podłogi i otoczenia powinna mieć więcej niż 5 oraz nie więcej niż 25 stopni. Wylewka cementowa wykonywana jest na placu budowy, w tak zwanym miksokrecie. Mieszankę miesza się z wodą i następnie robi wylewkę za pomocą węża. Korzysta się także z bardziej „tradycyjnych” urządzeń, takich jak betoniarka. Z kolei wylewki z anhydrytu na plac budowy przyjeżdżają w ciężarówkach. Podawane są tylko mechaniczne.

Czy wylewka musi być zbrojona?

Cementowa tak, ponieważ wymaga ona wzmocnienia oraz należy ograniczyć jej skurcz. Anhydrytowa z kolei nie wymaga zbrojeń, gdyż jej skurz jest minimalny a jej wytrzymałość bardzo wysoka.

Na najczęstsze pytanie o wylewki odpowiadał ekspert z miasta Wrocław. Zachęcamy także do przeczytania wpisu na temat posadzek najchętniej wybieranych przez Wrocławian. Tekst dostępny pod adresem: http://wiwax.com.pl/posadzki-anhydrytu-chetnie-wybieranym-rozwiazaniem/.