Wrocław stawia na rekuperację.

rekuperacja wrocław

Rekuperacja to system skutecznej wentylacji w budynku polegający na, najogólniej mówiąc wymianie powietrza znajdującego się wewnątrz budynku na świeże powietrze z zewnątrz. Podstawowym czynnikiem rekuperacji jest odzyskiwanie ciepła, które generuje się wewnątrz budynku i przekazywanie go do wydmuchiwanego powietrza. Przed zamontowaniem takiego rozwiązania warto zwrócić uwagę na koszty  i wybrać najbardziej optymalne rozwiązanie.

Wielkim plusem rekuperacji jest to, że ciepło pochodzące z urządzeń grzewczych nie ucieka na zewnątrz tak, jak to bywa w tradycyjnych systemach grzewczych. Ciepło jest pozyskiwane z wdmuchiwanego powietrza zatem uzyskujemy jednocześnie ciepłe i wciąż wywietrzone pomieszczenie. Badania pokazują, że skuteczność tego rozwiązania sięga do 90 % zatem nie dziwi fakt, że jest to jeden z najczęściej montowanych systemów w stolicy województwa dolnośląskiego, czyli Wrocławiu. Podobną popularnością wśród rozwiązań architektonicznych poszczyć się mogą chyba jedynie podłogi drewniane, o których szerzej pisaliśmy w tym miejscu – http://wiwax.com.pl/podlogi-drewniane-wroclaw/.

Rekuperacja jest możliwa dzięki zainstalowaniu odpowiedniego urządzenia nazywanego rekuperatorem. Jego montażami zajmują się specjalistyczne firmy, które dodatkowo przeprowadzają analizy budynków by dobrane sprzęty działały bez zastrzeżeń. W mieście Wrocław takich firm jest kilkanaście i każda oferuje kompleksowe usługi.

W rekuperatorach kluczową rolę odgrywa wymiennik ciepła, który przekazuje cieplną energię ze zużytego powietrza na powietrze świeże. Dużym plusem tych urządzeń jest to, że działają niezależnie od warunków mechanicznych czy atmosferycznych, zawsze tak samo.

Rekuperacja jest rozwiązaniem zarówno dla budynków przemysłowych jak także domów jednorodzinnych. Co prawda sam montaż rekuperatorów jest kosztowy jest to jednorazowy wydatek a ogólne kosztu eksploatacji zwracają się w ciągu kilku lat. Mieszkańcy Wrocławia, którzy zainwestowali w ten system potwierdzają, że jest to opłacalne z perspektywy czasu, koszty za ogrzewanie zimą spadają nawet do 50%.

Rekuperacja jest oszczędnością energii i waszych pieniędzy.