Węgiel kamienny: sposób na tanie ogrzewanie

Sezon grzewczy wymaga od nas dodatkowych nakładów pieniężnych, które musimy ponieść, czy nam się to podoba, czy nie. Na szczęście mamy w Polsce wiele alternatyw, jeśli chodzi o kwestie ogrzewania, więc pozostaje nam wybrać tę najlepszą.

Od czego zależy skuteczność węgla kamiennego?

Jeżeli rozważamy palenie za pomocą węgla kamiennego, to musimy zwrócić uwagę na dwie sprawy. Pierwszą z nich jest jakość samego węgla, drugą natomiast sprawność naszego kotła. Weźmy za przykład Gliwice – węgiel typu orzech w tym rejonie dostaniemy za 550zł za tonę, przy cenie ekogroszku 827 złotych brutto za tonę. Od lat ceny węgla utrzymują się na podobnym poziomie, jednak nie wiadomo jak sytuacja się zmieni w związku z zarządzeniem zakazu palenia węglem do 2020 roku. Prawdopodobnie będzie to zależało od posiadanych zasobów, jednak wydaje się bardzo możliwe, że ceny spadną z powodu chęci sprzedania wszystkich pozostałych ilości węgla.

Jeśli szukasz dobrej jakości opału to sprawdź ofertę na węgiel Gliwice!

Wracając do tematu – węgiel należy nabyć wyłącznie z wiarygodnych źródeł, gdyż minimalizujemy przez to szanse na otrzymanie opału, którego jakość uniemożliwia skuteczne ogrzewanie mieszkania. Ważna jest także odpowiednia eksploatacja kotła grzewczego. Niewłaściwy sposób jego użytkowania może przyczynić się nie tylko do utraty znacznej części energii, lecz także do szybszego jego zużycia, co w efekcie skazuje nas na duże koszta. Jeżeli będziemy pamiętać o tych dwóch rzeczach, to koszt ogrzewania węglem jest relatywnie niski w porównaniu do innych sposobów. Najtańsze kopalnie, w których otrzymamy węgiel, to Gliwice – Sośnica, Jankowice, Rydułtowy, Halemba i Bielszowice.

Artykuł powstał we współpracy ze składem opałowym Speed-bud.