Traktory Ursus podbijają Afrykę

traktory ursus

Polska firma Ursus od lat produkująca jakże popularne w naszym kraju traktory postanowiła podbić rynek etiopski. Dzięki temu w pierwszym półroczu roku 2015 firma z siedzibą w Lublinie zarobiła prawie 7 milionów złotych.

Ogromny kontrakt z afrykańskim państwem sprawił, że fabryka nie nadąża z produkcją ciągników. Treść podpisanej umowy mówi o dostarczeniu aż trzech tysięcy ciągników. Realizacja tego kontraktu przyniosła firmie zyski stanowiące blisko połowę całkowitych przychodów przedsiębiorstwa. Etiopczycy polskie pojazdy cenią sobie głównie za ich prostotę technologiczną. W przypadku małych awarii mieszkańcy państwa ze stolicą w Addis Abeba twierdzą, że sami będą w stanie uporać się z powstałym problemem. Pojawienie się większej awarii także nie powinno stanowić, problemu ponieważ części do traktorów Ursus, w tym opony nie należą do najdroższych. Warto wspomnieć, że Ursus notuje także pozytywne wyniki na rynku polskim. Przychody ze sprzedaży w roku 2015 były większe niż rok wcześniej.

Polska firma nie zamierza jednak poprzestawać na produkcji ciągników i otwieraniu się z ich sprzedażą na nowe rynki. Ursus od jakiegoś czasu planuje bowiem rozpoczęcie produkcji autobusów. Pojazdy te będą miały długość mieszącą się w przedziale do 8 do 18 metrów. Autobusy Ursusa mają być hybrydami z napędem elektryczno-wodorowym. Będą zatem bardzo ekologiczne oraz nowoczesne. Zasięg, czyli ilość kilometrów przejechana na w pełni naładowanym silniku, wynosi 400 kilometrów. Wynika ten jest wyższy niż w przypadku większości podobnych projektów.

Ursus chce stawiać także na pojazdy dostawcze z napędem elektrycznym. Kilka dni temu zaprezentowano pierwszy z nich – jest to pojazd spełniający warunki homologacji L7e. Jego waga będzie mniejsza niż 600kg, a z kolei ładowność wyniesie około tonę. Planowana jest także produkcja większego pojazdu dostawczego, którego ładowność wynosić będzie 3,5 tony.

Plany polskiego producenta są bardzo odważne. Oprócz traktorów Ursus oraz części do nich pragnie bowiem wytwarzać nowe pojazdy, próbując dzięki temu zaistnieć w segmentach, z którymi do tej pory miała bardzo niewiele wspólnego. Wkrótce okaże się czy kontrakt na sprzedaż traktorów Ursus do Etiopii nie był kluczowym momentem wyznaczającym nowy, wspaniały okres w historii firmy.