Stare traktory w rękach miłośników motoryzacji.

części do starych traktorów

Wielu fanów motoryzacji kolekcjonuje nie tylko zabytkowe samochody, czy oryginalne części do starych pojazdów, ale także traktory. Co roku w Polsce organizowanych jest kilka zjazdów, festiwali i pokazów zrzeszających posiadaczy starych traktorów i sprzętu rolniczego. Podczas jednego z takich zjazdów, organizowanych w Wilkowicach koło Leszna Wielkopolskiego w 2016 roku, wzięło udział około 20 tysięcy zwiedzających. Wśród modeli, które pojawiły się na festiwalu można było zobaczyć Lanz Bulldogi, Ursusy oraz zupełnie nieznane z produkcji sprzętu rolniczego Porsche, Lamborghini oraz Ford.

Z kolei na innym zlocie można było podziwiać wyłącznie traktory polskiej produkcji. Tego typu wydarzenia są cudowną okazją do spojrzenia na historię polskiej wsi, myśli technologicznej oraz aby porównać jedno i drugie ze współczesnością, o której ówcześni inżynierowie nawet nie śnili.

Właściciele starych, zabytkowych maszyn mieli okazję podzielić się między sobą informacjami na temat tego, gdzie zdobyć można części do starych traktorów, jak konserwować te wciąż oryginalne i jak dbać o ciągnik by na takie zjazdy móc przyjeżdżać jeszcze przez kolejnych wiele lat. Wśród miłośników i kolekcjonerów sprzętu rolniczego znaleźć można ludzi, którzy z z samym rolnictwem nigdy nie mieli nic wspólnego, jednak piękno, siła i wytrzymałość kuszą do tego stopnia, że nie sposób im się oprzeć.

Wszelkie zabytkowe pojazdy wymagają szczególnej uwagi, właściciele takowych stają przed wyborem, czy zachować w pełni oryginalnej formie wszelkie części silnika i wyposażenia, czy zachować jedynie jego wygląd zewnętrzny a sam środek, wszelkie mechaniczne elementy, wymienić na nowe. Oba wyjścia mają dobre i złe strony. Pierwsze gwarantuję podziw i satysfakcję ale wymaga ogromnego nakładu pracy i dbałości o szczegóły, by traktor dalej działał i jeździł, bo to właśnie jest najistotniejsze. Drugie natomiast niweluje to niebezpieczeństwo ale ciągnik nie jest już tym samym i w pełni oryginalnym sprzętem. Wszystkim miłośnikom historii polecamy także ten artykuł- Zanim pojawił się Ursus 360.