Pompy ciepła, czyli mieszkańcy Wrocławia stawiają na ekologię

pompy-ciepla-wroclaw

Pompy ciepła to urządzenia grzewcze o bardzo wysokiej efektywności energetycznej. Oznacza to, że w dużym stopniu wykorzystują one energię odnawialną. Rozwiązania technologiczne stosowane w urządzeniach tego typu są przyjazne dla środowiska. Ponadto urządzenia te skonstruowane są tak, aby ich użytkownikowi zapewniały komfort i bezpieczeństwo. Pompy tego typu mają szeroki zakres zastosowania. Nic więc dziwnego, że stają się tak popularne wśród mieszkańców Wrocławia. Podobną popularność zyskują w nim jedynie posadzki. Urządzenia tego rodzaju mogą ogrzewać cały budynek lub wodę użytkową czy nawet basenową.

Ekologia

W największych polskich miastach rozwiązania sprzyjające środowisku są bardzo ważne. Nie inaczej jest oczywiście we Wrocławiu. Pompy ciepła, jak już wcześniej wspomniano stanowią rozwiązanie bardzo ekologiczne. Nie tworzą one bowiem żadnych zanieczyszczeń w przeciwieństwie do kotłów stałopalnych o małej mocy. Zastosowanie pomp ciepła w skali globalnej pozwoliłoby na znaczne ograniczenie emisji zanieczyszczeń.

Ekonomia

Stosowanie pomp ciepła jest korzystne także ze względu na ograniczenie kosztów potrzebnych do wytwarzania ciepła. Eksploatacja pompy ciepła jest tania nawet w porównaniu do standardowych kotłów na paliwa stałe, które uznawane są za najtańsze. Wytworzenie jednostki ciepła za pomocą pompy wyniesie jedynie około 9 groszy brutto. Pamiętajmy, że pompy ciepła jeszcze korzystniej wypadają w lato, ponieważ podwyższa swoją efektywność dzięki wysokiej temperaturze otoczenia. Niższe koszty eksploatacji uzyskać można jedynie za pomocą kosztownego wysokiej jakości kotła na paliwo stałe (i to tylko w sezonie zimowym) oraz dzięki instalacji solarnej, która jednak przy naszym klimacie może nie być wystarczająco wydajna.

Bezpieczeństwo i wygoda

Mieszkańcy miasta Wrocław oprócz za korzyści ekologiczne i ekonomiczne pompy ciepła doceniają także ze względu na ich wysoki poziom bezpieczeństwa i komfortu. Doceniają je za cichą pracę oraz automatyczną obsługą. Dzięki temu, że urządzenia te nie korzystają z tradycyjnych paliw, wzrasta poziom naszego bezpieczeństwa. Przy korzystaniu z pomp ciepła nie grożą na potencjalne awarie pojawiające się czasem przy korzystaniu ze standardowych urządzeń spalających paliwo takie jak np. gaz ziemny czy węgiel.