Krótka historia Ursusa c 330

traktor c330

Traktor Ursus c 330 produkowany był w latach 1967–1987 w Warszawskich Zakładach Mechanicznych. Traktor ten był poddawany wielu modernizacjom, od c 325 aż do c 335. Ursus był stworzony w dwóch wersjach c 330 i c 330m. Produkcja tego drugiego wyparła całkowicie wytwarzanie pierwowzoru i trwała do 1993 roku. Różnił się od poprzedników tym, że miał wzmocnione łożyskowanie w skrzyni biegów oraz tylnym moście napędowym, wzmocniony tłumik wydechowy a także większą o 8 % prędkość dzięki zmianom przełożeń.

 

Z założenia ten nieduży traktor przeznaczony jest do pracy na gospodarstwach do 15 ha i jako pomoc na większych. Idealnie sprawdza się przy pracach w lesie podczas wycinki drzew ze względu na swoje kompaktowe wymiary, ekonomię oraz dużą wytrzymałość. Jednak model c 330 nie jest idealny, ma małą liczbę biegów co powoduje, że prędkości jakie rozwija są raczej niewielkie i może mieć problemy ze stromymi podjazdami. Dodatkowo starsze modele instalowane miały prądnice prądu stałego, bardzo duże urządzenia o małej wydajności.

Pomimo tych drobnych wad traktor ten generował niskie zużycie paliwa, miał możliwość regulacji prześwitu i rozstawu kół, dobry rozkład masy oraz trwałą skrzynię biegów. Wszystko to sprawia, że w dalszym ciągu jest to jeden z częściej używanych ciągników na polskiej wsi. Pomimo iż minęło ponad 20 lat odkąd ostatni Ursus c 330 zszedł z taśmy produkcyjnej, nie ma problemu z dostaniem części do tych traktorów. Warto wspomnieć, że traktory Ursus ze względu na swoją prostotę, zostały ostatnio zamówione przez Etiopczyków. Więcej na ten temat znajdziecie tutaj – wiwax.com.pl/traktory-ursus-podbijaja-afryke/.

Producenci części zdają sobie sprawę, ile takich ciągników jeździ jeszcze po polskich drogach.