Projekty domów z poddaszem są jedną z najchętniej wybieranych przez inwestorów propozycji. Nic w tym dziwnego – poddasze użytkowe daje mnóstwo możliwości. Co kryje w sobie to wyjątkowe pomieszczenie i kiedy można sobie na nie pozwolić? Odpowiedzi znajdziesz w tym artykule!
Na możliwość stworzenia, a co najważniejsze wykorzystania poddasza w praktyczny sposób, wpływa wiele czynników. Jednym z nich jest rodzaj dachu. Zwieńczenie nie powinno posiadać zbyt wielu spadów. Najlepszym wyborem będzie w tym przypadku dach płaski. Nie oznacza to jednak, że osoby, które marzą na przykład o dachu jednospadowym czy dwuspadowym muszą rezygnować ze swoich planów. Jeśli kąt nachylenia jest odpowiedni, spady nie będą w niczym przeszkadzać, a wręcz mogą dodać uroku. Ale dach to nie jedyna kwestia warta przemyślenia. Trzeba wziąć pod uwagę jeszcze miejsce przebicia w stropie, wysokość ścianki kolankowej i lokalizację schodów. Nie może umknąć nam też odpowiednia termoizolacja i konieczność zamontowania okien, by poddasze było jasne, ciepłe i zapewniało należyty komfort. Wielu inwestorów zostawia na później wszelkie decyzje dotyczące poddasza twierdząc, że w każdej chwili można się tym zająć. Niestety – takie myślenie jest błędne. W życiu wszystko warto dokładnie przemyśleć, bo później może okazać się, że nic się nie da zrobić. Z tego względu najlepszym pomysłem będzie inwestycja w gotowy projekt domu z poddaszem. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że poddasze zostanie uwzględnione przy budowie. Ale dlaczego właściwie warto tak zabiegać o możliwość posiadania tego pomieszczenia?
Niektórzy nie rozumieją ogólnego zachwytu nad poddaszem, ponieważ kojarzą je ze strychem, na którym nie ma nic poza pajęczynami. Sporo osób ma taki obraz w swojej głowie, choć w obecnych czasach znacznie różni się on od tego, do czego jesteśmy przyzwyczajeni. Poddasze to przede wszystkim dodatkowe pomieszczenie, które można wykorzystać na mnóstwo sposobów. Niektórzy przeznaczają je na trzymanie starych mebli czy pamiątek rodzinnych lub traktują jako magazynek. Ale jest jeszcze wiele innych możliwości, które stają się coraz popularniejsze. Projekty domów z poddaszem pozwalają na stworzenie pod dachem sypialni, pokoju dla dziecka lub przestrzeni specjalnie przygotowanej dla gości. Jeśli poddasze jest większe, można potraktować je na przykład jako domową siłownię i zainwestować w profesjonalny sprzęt do ćwiczeń. Ta wyjątkowa przestrzeń niektórym służy jako gabinet home office. To praktyczne rozwiązanie, gdyż pozwala oddzielić się od reszty domowników i w spokoju popracować. Jak widać pomysłów na wykorzystanie poddasza jest mnóstwo, stąd też rosnące zainteresowanie inwestorów.
Możliwość zagospodarowania poddasza to jeszcze nie wszystko. Warto zadbać, by cała konstrukcja spełniała wymagania przyszłych lokatorów. Ma na to wpływ mnóstwo czynników. Może to być liczba kondygnacji, stylistyka, w jakiej utrzymana jest budowla czy obecność piwnicy. Ciekawe projekty domów z poddaszem (i nie tylko) dostępne są między innymi na stronie https://pracownia-projekty.dom.pl/projekty_z_poddaszem.html. Projektanci proponują nam chociażby domy piętrowe z poddaszem, parterowe, z garażem oraz bez. Wybierając projekt najbardziej praktyczny należy wziąć pod uwagę preferencje członków rodziny. Być może cenią sobie oni przestrzeń osobistą lub lubią przebywać cały czas razem? Warto zadać sobie kilka podobnych pytań i jasno określić swoje wymagania. Zdecydowanie ułatwi to wybór odpowiedniego projektu.